Alien Promtheus

نقد سری فیلم های بیگانه

پنج فیلم با یک بلیط

باید اول از همه بگم وقتی حرف از این فیلم میشه به وضوح میدونیم که داریم راجع به یکی از فیلم های فراموش نشدنی تاریخ سینما حرف می زنیم. ماجرای این فیلم از این قراره که داستان بیگانه شامل یه خروار فیلم میشه که سه تای اون ها رو ریدلی اسکات نازنین ساخته،یکی رو جیمز کمرون،یکی رو هم دیوید فینچر و شونصد فیلم افتضاح دیگه که اصلا هیچ اهمیتی نداره کی اون آشغال ها رو ساخته. از بین تمامی این فیلم  ها فقط سه تاشون ( Alien(1979),Prometheus(2012),Aliens(1986)  ) ارزش دیدن داره. البته اگر وقت اضافه داشتین دیدن (Alien3(1992), Alien:covenant(2017)) هم خالی از لطف نیست.اما این توصیه من رو جدی بگیرید و فیلم های دیگه این مجموعه و وابستگانش مثل  (Alien vs predator, predator, Alien:Resurrection ) رو فراموش کنید چون کاملا دیوانه میشین و نمیفهمین اصلا تو فضا چه خبره؟ یه سری کشتی  فضایی داره واسه خودش میچرخه ،تو بعضیاشون یه سری جک جونوره دارن خدمه ی کشتی رو میکشن یه زن خوشگل داره از دستشون فرار میکنه، یه سیاره ی فوق العاده و مناسب زندگی پیدا میشه که توش باز پر این جک و جونوراس اون وسط یه سری موجود دیگه میخوان این بیگانه ها رو شکار کنن. وسط این بل بشو ریدلی اسکات دنبال خالقش میگرده که آیا لیاقتش رو داره یا نه. تازه اینا بخشی از اتفاقات در حال وقوع در فضای لایتناهیست، یکم اونور تر جنگ ستارگان در حال وقوعه این بغل بچه های استار ترک سال هاست درگیرن بدون اینکه یه فیلم نامه خوب داشته باشن. بعضی وقتا بچه های اونجرز میرن تو فضا یه چرخی میزنن یه گندی میزنن میان، تونی استارک یه بمب اتم ول کرده تو فضا، از اونور کاپیتان مارول رفته یه سفینه رو دوبله پارک کرده بغل زمین یه پارچه کشیده روش، نمیگه یهو یکی از این موشک هایی که ایلان ماسک ول میکنه میره فضا بخوره بهش چی میشه. بچه های ناسا هم که کلا فضا پلاسن. جرج کلونی هم از سال  2013 داره اونجا واسه خودش میچرخه بلکه امسال این برد پیت که  رفته دنبال باباش اونم بیاره.

بریم سراغ داستان این مجموعه

این روال هالیوود که وقتی یه فیلم خوب و پر فروش میسازه و بعد از چند سال با خودش میگه ایول حالا که تکنولوژی پیشرفت کرده چرا نریم قسمت های قبلیش رو بسازیم دقیقا این جا هم تکرار شروع شده.ترتیب سه گانه ی ریدلی اسکات از لحاظ خط زمانی به این شرح است:

  1. Prometheus
  2. Alien:covenant
  3. Alien

    اما از لحاظ ترتیب ساخت به این صورت نیست(به تاریخ های درج شده نگاه کنید). شما اگر امروز میخواین این فیلم هارو ببینید یه شانس خیلی خوب دارید که مثل من اول Prometheus  رو ببینید و بعد Alien چون اون وقت در صحنه ای که سفینه ی فیلم قبلی رو پیدا میکنن با خودتون میگین:اخ اخ اخ قراره دهنشون سرویس شه. این لذتی نیست که پدران شما میتوانستند در زمان دیدن قسمت اول در سال 1979 تجربه کنند. از لحاظ کلی نوع روایت ریدلی اسکات بر اساس یک خط داستان اصلی و یکی دو پیرنگ داستانی دارای تعلیق و البته یک تعلیق طولانیست. البته روند روایت جیمز کامرون و دیوید فینچر کاملا متفاوت بوده که به آن اشاره خواهد شد.

Alien

در ارتباط با این فیلم باید بگم که این فیلم بازیگر محور نیست بلکه داستان محور پس بازیه ویژه ای در اون نمی بینیم. اما مهم ترین دست آورد های این فیلم به ترتیب :کارگردانی،داستان،طراحی صحنه ،تصویر برداری،تدوین،جلوه های ویژه است.شما اگر نخواین ایراد بنی اسرائیلی  بگیرین این فیلم هیچی از فیلم های علمی تخیلی امروز کم نداره و بعد از 40 سال هنوز به روز و قابل قبوله،این جادوی سینمایی ریدلی اسکات ما اون رو به خاط همین کارها ستایش میکنیم برای مثال: Blade Runner هم همین ویژگی را داره. من نمیدنم دقیقا در سالی که این فیلم اکران شده کدوم نسخه از فیلم به نمایش در آمده اما من نسخه ی Directors cut رو دیدم که یه سری پلان معرفی در جهت فضاسازی به اون اضافه شده که وقتی می بینیشون عشق میکنی میگی: چه دکوری،چه ماکتی،چه نورپردازی،چه حرکت دوربینی، چه هیولایی.

Alien (1979) Directed by Ridley Scott Shown: Sigourney Weaver

Promtheus

این فیلم به نظر من بهترین فیلم از این مجموعه است.این مجموعه دارای یک ویژگی  هوشمندانه است که روح انسان متفکر را نوازش میده،اون هم مواجه با هوش مصنوعی است.در فیلم اولAlien))این مواجه بسیار ساده برگزار میشه و کارگردان صرفاً به یک غافلگیری بسنده میکنه.در (Prometheus) نه تنها حضور هوش مصنوعی پر رنگ تر است بلکه یک سوال مهم مطرح میشه،که خالق ما کیست…؟ و در فیلم آخر (Alien:covenant) این سوال حتی بزرگتر میشه، آیا انسان فناپذیر ارزش خالقش را دارد؟این مواجه در سکانس اول فیلم رخ میدهد.Prometheus  نه تنها از نظر داستان شاخص ترین فیلم این سری هست بلکه تنها فیلم این مجموعه است که از بازیگرهای شاخصی رو در اون شاهد هستیم مانند بازی Micheal Fassbender و Idris Elba و سایرین.این فیلم از نظر نکات تکنیکی سینمایی بسیار خوبه از جمله تدوین این فیلم باعث شده ما با یک فیلم روان مواجه بشیم.

Alien:Covenant

اگر سینما برای شما صرفاً یک سرگرمیه و برای اوقات فراغت و گذراندن وقت فیلم میبینین بیخیال این فیلم بشید،چون کارگردان توی این قسمت داره برای خودش نظریه پردازی میکنه و دغدغه های خودش رو مطرح میکنه.و از همان سکانس اپتداعی فیلم با مصرح کردن سوال اساسی خودش تکلیف ماجرا رو مشخص میکنه(این رو فراموش نکنیم تبحری که ریدلی اسکات در ساخت اولین سکانس فیلم  داره بی نظیره شما فقط کافیه به سایر فیلم های او مانند Gladiator و Blade runner رجوع کنید تا به این حرف ایمان بیارید.)و این سکانس با بازی بسیار خوب و مسلط هر دو بازیگر یعنی    Micheal fassbender  و  Guy Pearcتکمیل میشه.این فیلم خوش ساخت است اما به شدت سلیقه ای،بازیگری این فیلم به پای فیلم پیشین(Prometheus) نمیرسه هرچند مایکل فاسبندر بازی خوب خودش رو تکمیل میکنه و در دو نقش به خوبی نقش آفرینی میکنه.

این پایان سه گانه ی ریدلی اسکات بود.نوبت دو قسمت دیگه است Aliens اثر جیمز کامرون و Alien3 اثر دیوید فینچر.

Aliens

قصه پردازی جیمز کامرون کاملا بر اساس خرده داستان ها بنا شده و دارای یک خط داستانی ثابت و تک دغدغه ای نیست. او با خرده داستان ها شما رو سرگرم میکنه(بله،هدف همیشگی او در فیلم سازی سرگرم کردن مخاطب بوده) به طوری که در طول فیلم بار ها مسیر داستان عوض میشه،این گروه نجات در طول داستان مسیر های مختلف رو پشت سر میذارن حتی تا پایه ی نجات هم میرن ولی دوباره درگیر داستان جدیدی می شوند به گونه ای که در طول فیلم هر 10 الی 20 دقیقه دغدغه ی مخاطب تغییر میکند گاهی اوقات این زمان به زیر 6 دقیقه هم میرسه.این تغییر موقعیت ها باعث همراه شدن مخاطب با فیلم میشه به طوری که اولین دغدغه ای شما ورود به سیاره،بعد کشف واقعه،بعدنجات،فرار،دوباره تکرار عملیات نجات و فرار،خیانت،دوباره عملیات نجات و فرار و……. روند فیلم کامرون مانند یک مسابقه ی دو امدادیست در صورتی که ریدلی اسکات با یک دوی ماراتن پیش میره و فینچر برای شما  مسابقات UFC  به نمایش میذاره.نکته ی جالب دیگه در ارتباط با این قسمت نگاه مثبت کارگردان به ربات و تکنولویه جیمز کمرون بر خلاف ریدلی اسکات نگاه مثبتی به ربات ها داره،نه تنها از اون ها بی زار نیست بلکه اون ها رو منجی انسان میدونه. (در سری ترمیناتور هم در نهایت آرنولد ناجی ما میشه.) در این جا هم بالاخره ربات داستان ما جون دختر کوچولومون رونجات میده. موسیقی این قسمت هم از سایر قسمت ها کاملا متفاوت و منحصر بفرده در این فیلم ما با موسیقی های پر هیجان و با ریتم تند تری نسبت به سایر قسمت ها مواجهه هستیم.

Alien3

از شروع تیتراژ این فیلم ما ردپای دیوید فینچر را می بینیم،اون با کات های سریع در زمان تیتراژ شروع میکنه و شما رو غرق تعجب از مواجه با این سیاره کرده.رفته رفته برای شما تعلیق آفرینی میکنه و با جریان حاملگی و نماهای بسته از چاقو و خون ذهن شما رو همون جوری که میخواد در اختیار میگیره.پای یک رابطه عاطفی رو به میان میاره و کم کم وقتی شرایط داره به ثبات میرسه همه چیز رو نابود میکنه وبه شما رکب میزنه دیوید فینچر با خباثت همیشگی خودش از بازی با روان شما لذت میبره این آدم نه مثل ریدلی اسکات میخواد فلسفه بافی کنه نه مثل جیمز کمرون میخواد سر گرمتون کنه بلکه میخواد روانتون رو آزار بده و از این کارش لذت میبره.آخه کجای دنیا آدم از یه هیولا حامله میشه؟اگر به بقیه ی کارنامه کاریش هم نگاه کنید میبینید ماجرا از همین قراره،این آدم توی gone girl  بلایی سر روانتون میاره که می ترسید حتی برای یک لحظه به ازدواج فکر کنید یا تو seven  کاری میکنه با ترس پاتو از در خونه بیرون بذاری مبادا یکی از عزیزانت رو یه روانی سلاخی کنه.نکته ی دیگه فیلم او،نگاه او به هوش مصنوعیست اون اصلا کاری به کارش نداره چون براش خون،چاقو و ترس در اولویته.و البته استفاده از موسیقی متن در جهت فضاسازی در این فیلم فوق العادست.

در مجموع تفاوت این سه کارگردان به این شکل:ریدلی اسکات مثل یک پیر مرد پخته و با تجربه کنارت نشسته و با آرامش و سر فرصت داره برات قصه میگه.جیمز کامرون مثل یه برادر بزرگ تر داره برات یه داستان علمی تخیلی باحال برات میخونه و بهت میگه چقدر یه آدم میتونه خلاق باشه والبته دنبال سرگرم کردنته میخواد از شنیدن داستانش کیف کنی او پول بیلیطی که دادی حلال باشه. و اما دیوید فینچر،انگار پاشدی رفتی تیمارستان و یکی از روانی های اونجا داره برات خاطراتش رو تعریف میکنه اول دسته کم میگیریش و  فکر میکنی داره دستت میندازه بعد به خودت میای میبینی غرق داستانش شدی و داری به خودت می گی اگه واقعا راست بگه چی؟اگه همه ی زن ها مثل فیلم Gone girl باشن چی؟

و در نهایت طرز تهیه یک فیلم از سری Alien  خیلی ساده است شما فقط به این سه مورد نیاز دارید:یه بازیگر زن ساده و خوشگل،هیولا،یه ربات،فضا

شاید دوست داشتی

نظرت چی بود؟

Your email address will not be published.